Politická situace v regionu

Politická situace v regionu

Letný „krízový vývoj“ na Slovensku

Tohtoročné leto prinieslo na Slovensko nielen horúčavy, miestami až nad 35ºC, ale aj mimoriadne horúce dni na politickej scéne. Povestná „uhorková sezóna“, vyznačujúca sa slabou koncentráciou alebo absenciou významných politických udalostí a nedostatkom tém pre politických komentátorov, tento rok, zdá sa, Slovensko vynechala.

By Grigorij Mesežnikov

Slovensko sa vracia ku koaličnej europolitike

Nová vláda štyroch rôznorodých strán našla podľa programového vyhlásenia pomerne silnú spoločnú platformu v pochopení významu stabilnej a funkčnej Európskej únie pre rozvoj Slovenska. Tieto deklarácie otestuje súdržnosť koalície, verejná mienka a slovenské predsedníctvo v Rade EÚ v druhej polovici roka.

By Zuzana Gabrižová

Slovenské voľby 2016: šok pre slovenskú demokraciu

Nijaké iné parlamentné voľby na Slovensku nevyvolali toľko prekvapenia, nevôle až zdesenia (a to aj doma, aj v zahraničí) ako voľby 5. marca 2016. Ich výsledky sa dajú bez váhania nazvať šokujúcimi.

By Grigorij Mesežnikov

Pravicový extrémizmus v strednej Európe: Nacionalistická politika, utečenecká kríza a výzvy pre demokratov

Terajšia vlna utečencov z krajín Blízkeho východu do Európy vyvoláva nielen napätie v samotnej Európskej únii a medzi jej členskými krajinami, ale aj určité obavy z možného posilnenia radikálno-nacionalistických síl. V krajinách strednej Európy pravicovo-extrémistické sily sa doteraz usilovali o využitie domácich faktorov pri svojich aktivitách. Problém utečencov dáva extrémistom príležitosť oslovovať potenciálnych priaznivcov poTerajšia vlna utečencov z krajín Blízkeho východu do Európy vyvoláva nielen napätie v samotnej Európskej únii a medzi jej členskými krajinami, ale aj určité obavy z možného posilnenia radikálno-nacionalistických síl. V krajinách strednej Európy pravicovo-extrémistické sily sa doteraz usilovali o využitie domácich faktorov pri svojich aktivitách. Problém utečencov dáva extrémistom príležitosť oslovovať potenciálnych priaznivcov pomocou otvorene xenofóbnych a rasistických hesiel. Žiaľ, niektorí mainstreamoví politici v krajinách V-4 im v tom svojim postojom k otázke migrácie nahrávajú.

By Grigorij Mesežnikov

Budapešť Keleti

Nádraží Keleti v Budapešti se v posledních dnech stalo symbolem neúspěšné migrační politiky Evropské unie. O aktuálním politickém vývoji referuje Eva van de Rakt, ředitelka naší pražské pobočky.

By Eva van de Rakt

„Hnedá“ sobota v Bratislave: Pozdrav extrémistov utečencom

Na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2015, zorganizovanej nedávno v Bratislave, slovenský premiér Robert Fico a maďarský premiér Viktor Orbán svorne odmietli návrh Európskej únie na zavedenie systému kvót pri rozmiestňovaní utečencov, prichádzajúcich do Európy z Afriky a Blízkeho východu. Spôsob, akým spomínaní politici svoj nesúhlas formulovali, však svedčil skôr o tom, že majú problém nie s kvótami ako takými, ale so samotným faktom, že do ich krajín prichádzajú neželaní cudzinci. 

By Grigorij Mesežnikov
Všechny články zabývající se "Politická situace v regionu"

Publikace

Otvorená krajina alebo nedobytná pevnosť? Slovensko, migranti a utečenci

pdf

Takzvaná utečenecká kríza predstavuje dnes veľkú výzvu pre EÚ, pre jej jednotlivé členské krajiny a ich občanov. Táto kniha nie je iba o migrantoch a utečencoch, migrantkách a utečenkyniach, prichádzajúcich na Slovensko alebo ho obchádzajúcich, ale aj o samotnom Slovensku, o politickom, kultúrnom a mentálnom nastavení slovenskej politickej elity i slovenského obyvateľstva.

Desať rokov v Únii: Slovenská a česká cesta

pdf

Dovolujeme si Vám představit novou publikaci "Deset let v Unii: Slovenská a česká cesta“, kterou vydal Inštitút pre verejné otázky a Heinrich-Böll-Stiftung v listopadu 2014. Publikace se zamýšlí nad tím, co se během těchto deseti let událo v České republice a na Slovensku.

Demokracie

V mnoha zemích na celém světě lidé protestují proti nespravedlnosti, zneužívání moci a špatným životním podmínkám a současně vedou kampaně za vyšší standardy. V rámci těchto aktivit vznikají a rozvíjejí se nové formy občanské participace v politických a administrativních procesech. Podporujeme všechny snahy o dosažení větší míry demokracie a participace.

Ženy v politice

NEBUĎ DILINO

Ženy v poli

The City is for All