Politická situace v regionu

Politická situace v regionu

Nová vláda štyroch rôznorodých strán našla podľa programového vyhlásenia pomerne silnú spoločnú platformu v pochopení významu stabilnej a funkčnej Európskej únie pre rozvoj Slovenska. Tieto deklarácie otestuje súdržnosť koalície, verejná mienka a slovenské predsedníctvo v Rade EÚ v druhej polovici roka.

Nijaké iné parlamentné voľby na Slovensku nevyvolali toľko prekvapenia, nevôle až zdesenia (a to aj doma, aj v zahraničí) ako voľby 5. marca 2016. Ich výsledky sa dajú bez váhania nazvať šokujúcimi.

Terajšia vlna utečencov z krajín Blízkeho východu do Európy vyvoláva nielen napätie v samotnej Európskej únii a medzi jej členskými krajinami, ale aj určité obavy z možného posilnenia radikálno-nacionalistických síl. V krajinách strednej Európy pravicovo-extrémistické sily sa doteraz usilovali o využitie domácich faktorov pri svojich aktivitách. Problém utečencov dáva extrémistom príležitosť oslovovať potenciálnych priaznivcov poTerajšia vlna utečencov z krajín Blízkeho východu do Európy vyvoláva nielen napätie v samotnej Európskej únii a medzi jej členskými krajinami, ale aj určité obavy z možného posilnenia radikálno-nacionalistických síl. V krajinách strednej Európy pravicovo-extrémistické sily sa doteraz usilovali o využitie domácich faktorov pri svojich aktivitách. Problém utečencov dáva extrémistom príležitosť oslovovať potenciálnych priaznivcov pomocou otvorene xenofóbnych a rasistických hesiel. Žiaľ, niektorí mainstreamoví politici v krajinách V-4 im v tom svojim postojom k otázke migrácie nahrávajú.

Nádraží Keleti v Budapešti se v posledních dnech stalo symbolem neúspěšné migrační politiky Evropské unie. O aktuálním politickém vývoji referuje Eva van de Rakt, ředitelka naší pražské pobočky.

Na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2015, zorganizovanej nedávno v Bratislave, slovenský premiér Robert Fico a maďarský premiér Viktor Orbán svorne odmietli návrh Európskej únie na zavedenie systému kvót pri rozmiestňovaní utečencov, prichádzajúcich do Európy z Afriky a Blízkeho východu. Spôsob, akým spomínaní politici svoj nesúhlas formulovali, však svedčil skôr o tom, že majú problém nie s kvótami ako takými, ale so samotným faktom, že do ich krajín prichádzajú neželaní cudzinci. 

Slovenské  referendum „o rodine“ (tento názov sa zaužíval v médiách a v bežnej komunikácii,  hoci celkom nezodpovedá obsahu otázok predložených na hlasovanie), ktoré iniciovalo združenie  katolíckych aktivistov Aliancia za rodinu (AZR), sa skončilo 7. februára 2015 fiaskom, ktoré málokto čakal.

Všechny články zabývající se "Politická situace v regionu"

Publikace

Takzvaná utečenecká kríza predstavuje dnes veľkú výzvu pre EÚ, pre jej jednotlivé členské krajiny a ich občanov. Táto kniha nie je iba o migrantoch a utečencoch, migrantkách a utečenkyniach, prichádzajúcich na Slovensko alebo ho obchádzajúcich, ale aj o samotnom Slovensku, o politickom, kultúrnom a mentálnom nastavení slovenskej politickej elity i slovenského obyvateľstva.

Dovolujeme si Vám představit novou publikaci "Deset let v Unii: Slovenská a česká cesta“, kterou vydal Inštitút pre verejné otázky a Heinrich-Böll-Stiftung v listopadu 2014. Publikace se zamýšlí nad tím, co se během těchto deseti let událo v České republice a na Slovensku.

Demokracie

V mnoha zemích na celém světě lidé protestují proti nespravedlnosti, zneužívání moci a špatným životním podmínkám a současně vedou kampaně za vyšší standardy. V rámci těchto aktivit vznikají a rozvíjejí se nové formy občanské participace v politických a administrativních procesech. Podporujeme všechny snahy o dosažení větší míry demokracie a participace.

Ženy v politice

NEBUĎ DILINO

Ženy v poli

The City is for All