Politická situace v regionu

Politická situace v regionu

Slovenské regionálne voľby: Malá politická revolucia?

Výsledky novembrových krajských volieb na Slovensku silne zarezonovali tak na domácej politickej a mediálnej scéne, ako aj v zahraničí. V podmienkach nízkej volebnej účasti lepšie výsledky dosahovali predovšetkým silné strany s disciplinovaným elektorátom, v posledných rokoch najmä strana Smer-SD, ktorej 20-percentná účasť stačila na to, aby ovládla zastupiteľstvá vo väčšine krajov.

By Grigorij Mesežnikov

Ozveny nemeckých parlamentných volieb na Slovensku

Pri hodnotení výsledkov dôležitých volieb v nejakej cudzej krajine domáci experti a politici sa často venujú ich možnému dopadu na vzájomné vzťahy dvoch štátov. Je to nepochybne dôležitý kontext aj v prípade nedávnych nemeckých parlamentných volieb, posudzovaných optikou Slovenska, keďže vzťahy s Nemeckom znamenajú veľa pre túto stredoeurópsku krajinu z hľadiska jej ekonomického vývoja. 

By Grigorij Mesežnikov

Slovenská cesta od V4 do jadra EÚ: Sprievodca slovenskou politickou otočkouv európskej politike naprieč tradičnými červenými čiarami a spojenectvami vo V4.

Na začiatku roku 2017 sa Slovensko v dobrom zmysle spamätávalo zo svojho prvého predsedníctva v Rade EÚ. Počas šiestich mesiacov malo možnosť z prvého radu sledovať uvažovanie v únii, ktoré čerstvo formoval výsledok britského referenda o odchode z EÚ. Bratislava hostila neformálny summit EÚ, ktorý v novej situácii hľadal minimálnu úroveň zhody na tom, ako ďalej. Vygeneroval síce cestovnú mapu, no jednotu - a to ani navonok - európskej verejnosti neponúkol.

By Zuzana Gabrižová

Letný „krízový vývoj“ na Slovensku

Tohtoročné leto prinieslo na Slovensko nielen horúčavy, miestami až nad 35ºC, ale aj mimoriadne horúce dni na politickej scéne. Povestná „uhorková sezóna“, vyznačujúca sa slabou koncentráciou alebo absenciou významných politických udalostí a nedostatkom tém pre politických komentátorov, tento rok, zdá sa, Slovensko vynechala.

By Grigorij Mesežnikov
Všechny články zabývající se "Politická situace v regionu"

Publikace

Otvorená krajina alebo nedobytná pevnosť? Slovensko, migranti a utečenci

pdf

Takzvaná utečenecká kríza predstavuje dnes veľkú výzvu pre EÚ, pre jej jednotlivé členské krajiny a ich občanov. Táto kniha nie je iba o migrantoch a utečencoch, migrantkách a utečenkyniach, prichádzajúcich na Slovensko alebo ho obchádzajúcich, ale aj o samotnom Slovensku, o politickom, kultúrnom a mentálnom nastavení slovenskej politickej elity i slovenského obyvateľstva.

Desať rokov v Únii: Slovenská a česká cesta

pdf

Dovolujeme si Vám představit novou publikaci "Deset let v Unii: Slovenská a česká cesta“, kterou vydal Inštitút pre verejné otázky a Heinrich-Böll-Stiftung v listopadu 2014. Publikace se zamýšlí nad tím, co se během těchto deseti let událo v České republice a na Slovensku.

Demokracie

V mnoha zemích na celém světě lidé protestují proti nespravedlnosti, zneužívání moci a špatným životním podmínkám a současně vedou kampaně za vyšší standardy. V rámci těchto aktivit vznikají a rozvíjejí se nové formy občanské participace v politických a administrativních procesech. Podporujeme všechny snahy o dosažení větší míry demokracie a participace.

Ženy v politice

NEBUĎ DILINO

Ženy v poli

The City is for All